Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Image Description
meme küçültme ve emzirme

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası emzirmenin davamı ve süt verme işlevinin korunması istenilen ve ideal olandır. Anne sütü her çocuğun en doğal, en güzel, en helal hakkıdır. Göğüs küçültme ameliyatlarında süt kanaları bir ölçüye korunsa da bebek emzirme için yeterli olmayabilir veya bazen hiç emzirmek mümkün olmaz. Bunun göğüs küçültme öncesi bilinmesi ve her meme küçültme ameliyatının emzirme yönünden kendine özgü riskleri bulunduğu bilinmelidir.

Meme Küçültme Estetiği Sonrası Emzirme ve Süt Verme

Göğüs küçültme estetiği ameliyatları sonrası bebek emzirme yapılan meme ameliyatı türüne göre farklılık gösterir. Meme silikonu ile Göğüs büyütme sonrası emzirme işinde neredeyse hiç bir sorun olmazken, göğüs sarkması olan meme dikleştirme ameliyatları sonrası çocuk emzirme çoğu zaman mümkün olur. Büyük göğüsler için yapılan meme küçültme ameliyatı sonrası ise ameliyat tekniğine göre bebek emzirme durumu değişir.

Estetik Göğüs Küçültme Ameliyatlarında memelerin büyüklüğü, göğüslerdeki sarkma miktarı , hastanın yaşı ve daha sonra çocuk sahibi olma isteği göğüs küçültme tekniği seçiminde belirleyici önemli etkenlerdir.

Meme Küçültme Ameliyatı sırasında meme bezi dokusunu meme başına bağlayan süt kanallarının bir dereceye kadar korunması mümkündür. Bunun ile birlikte meme küçültme ameliyatlarında göğüslerin küçültülebilmesi için meme dokusu çıkarmak gerekir. Süt kanalları da örümcek ağı gibi bütün meme bezi dokusu içine dağıldığından; göğüs ameliyatları olan meme küçültme, meme dikleştirme, meme yağ dolgusu ve meme yağ alma ve yağ çekme gibi işlemlerden kısmen veya tamamen etkilenebilir. Çok aşırı büyük memelerde yeterli küçültme elde etmek için emzirme eyleminin hastanın bilgisi ve istediği doğrultusunda feda edilmesi gerekebilir. Silikon ile Meme Büyütme dışındaki bütün meme cerrahi müdahalelerinin emzirme için riskli olduğu; süt verme işlevinin kısmen veya tamamen kaybetme riski bulunduğu bilinmelidir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası süt verme bakımından iki ihtimal vardır:

Süt Bezi ve Süt Kanallarını Koruyucu Meme Küçültme Tekniği

Süt bezleri ile meme başı arasındaki bağlantıları oluşturan süt kanalları bütünlüğü mümkün olan en iyi şekilde korunmaya çalışılır. Bu orta büyüklükteki ve çok sarkık olmayan göğüslerde bir kısım süt bezi ve süt kanacıkları çıkarılsa çoğunu korumayı imkanlı kılar. Emzir ve süt verme biraz etkilense bile kısmen veya tama yakın devam edebilir. Ama yinede buna garanti verilemeyeceği her ameliyatın kendi özgü riskleri bulunduğu bilinmelidir.

Bebek Emzirme, anne ile çocuk arasında duygusal bir bağ kurulmasını sağlar. Anne sütü çocukların beden sağlığı ve zeka gelişiminin en önemli kaynağıdır. Göğüs küçültme ameliyatı olmak isteyen hiç doğum yapmamış genç bayanlara ve doğum yapmak isteyen kadınlara meme küçültme ameliyatı çok özel durumlarda yapılabilir.

Süt Bezi ve Süt Kanallarının Feda Edildiği Meme Küçültme Tekniği

Aile planlamasını tamamlamış, artık çocuk yapmayı ve doğurmayı düşünmeyen çok büyük ve çok sarkık memeleri olan kadınlara, istekleri doğrultusunda daha etkili ve çok fazla küçültme yapmak için süz bezi dokusu ve süt kanallarının feda edildiği meme küçültme teknikleri kullanılabilir.

Bazı durumlarda hiç ameliyat olmamış normal veya büyük memeler ile bile süt verilemediği görülmektedir. Sonucu öngörülemeyen hiç bir ameliyat için kesin süt verme garantisi verilemez. Benim bu konudaki yaklaşımım; eğer çocuk yapıp emzirme işlevinin devamı isteniyorsa meme küçültme ameliyatlarının aile planlaması sonrası ve çocuk emzirme tamamlandığı dönemin sonuna bırakılması yönündedir.

Çok büyük göğüsler ile çok fazla sarkık göğüslere sahip olup da yaşamı çekilmez hale getiren durumlarda meme küçültme ameliyatı kadının yaşam kalitesi için bir gereklilik olabilir. Genç bayanlar ile çocuk isteyen kadınların göğüs küçültme ameliyatı, varsa eşinin ve ailesinin doktor ile karşılıklı görüşerek emzirme işlevinin devamı ve riskleri hakkında bilgilendirmesi ile alınabilecek bir karardır.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
SVG

Adres

Büyükdere Caddesi NO: 24 Hukukçular Sitesi Daire NO: 20 Şişli / İSTANBUL

0532 301 1737