Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatı Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Image Description

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci estetik meme küçültme ve göğüs toparlama ameliyatı içeriğine göre farklılık gösterebilir.  Meme küçültme estetiği sonrası iyileşmenin hızlı ve rahat olması için göğüs bakım işine aktif olarak katılmanız, ilaçlarınızı düzenli kullanmanız ve doktorunuz önerilerine uymanız önemlidir.

Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi ister göğüs küçültme estetiği olsun, ister meme toparlama ameliyatı olsun; operasyon sonrası hijyen ve temizliğe dikkat etmek, göğüs üstündeki meme pansumanlarının bakımı; temiz ve kuru tutulması enfeksiyon gelişimini engellemek için önemlidir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı sonrası iyileşme süreci genellikle hızlıdır ve çabuk toparlanıp normal yaşantınıza dönmeniz kolay olur. Estetik Göğüs Küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süresi bakımından üçüncü gün sosyal hayatınıza dönüp beşinci gün ofis işlerinize başlayabilirsiniz. Meme Küçültme Öncesi biraz heyecan olsa da Göğüs üstünde hissedilen baskı dışında meme küçültme ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer. Lütfen yeni göğüslerinizin en güzel haline ulaşması için kendinize zaman tanıyın.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası Nasıl Geçer?

Göğüs küçültme ameliyatının ilk 6 saatlik erken dönemi hastanede ve genellikle çok rahat geçer.

İster  Meme Küçültme Ameliyatı olsun, İster Göğüs Toparlama Ameliyatı olsun; göğüs küçültme ameliyatlarının ilk 6 saatlik erken dönemi, operasyon işlemi sırasında meme dokusuna yapılan lokal anestezi ilaçları nedeniyle genelde ağrısız geçer. Eğer gerilime bağlı hafif bir sızlama olursa da ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

 • Göğüs küçültme ameliyatından 6 saat sonra doktorunuzun izni ile hastaneden tabur olarak evinize gidebilirsiniz. Bazen 1 gece hastanede kalmanız gerebilir.
 • Göğüs küçültme ameliyatının 6 ile 8 saat sonrasında başlayan gerilim, basınç ve dolgunluk hissi olabilir. Bunlar için doktorunuzun size verdiği ağrı kesicileri tok olarak düzenli kullanmanız ağrınızı hafifletecektir.
 • Göğüs küçültme ameliyatlarının ilk iki gününde kişiye göre farklılık gösteren değişen oranda hafif bir ağrı olabilir. Bu ağrılar doktorunuzun verdiği ilaçlar ile azaltılıp hafifleyebilir. Ağrılar üçüncü günden itibaren azalıp 5 ile 7 günden sonra iyileşirler.
 • Meme küçültme ameliyatlarının hepsinde ilk iki gün kişilere göre farklılık gösteren ödem denen şişlik olur. Bu şişlikler 3. günden itibaren inmeye başlar.
 • Göğüs küçültme ameliyatı olan bayanlarda meme çevresinde morluk, sertlik olabilir. Bu sert ve mor alanlar birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir.

Göğüs Küçültme Estetiği Pansumanlarının Açılması

Göğüs küçültme estetiği ameliyatının 4. günü pansumanınız açılır. Bu süre ameliyatınızı yapan doktorun tercihine göre farklılık gösterebilir. Size ameliyatınızı yapan doktorun önerilerine uymanız tavsiye edilir. Göğüs pansumanınız açıldığı zaman ilk meme görünümü hoşunuza gitmeyebilir. Göğsünüzün cildinde meme çevresinde şişlikler ve morluklar olabilir. Ama unutulmamalıdır ki bunlar geçicidir ve iyileşince hepsi kaybolacaktır.

Meme küçültme estetiği ameliyatlarında, yaraya doktorunuzun önerdiği kremi düzenli kullanmalısınız. ilk bir iki hafta genelde bir nemlendirici krem kullanmanız istenebilir. Cilt yarasının kapanıp iyileşmesinin tamamlandığı 2. haftadan itibaren doktorunuzun önereceği bir iz kremi kullanmalısınız. İz kremini sabah akşam düzenli olarak en az 3 ay borunca ize sürmelisiniz. Göğüs küçültme sonrası en az 3 ay, bazen 6 ay boyunca düzenli kullanılan iz kremi, meme toparlama işleminin ciltteki izinin daha belirsiz olacak şekilde iyileşmesini destekler.

Göğüs Masajı ve Medikal Sutyen Kullanılması

Meme ameliyatı ile göğüs küçültme ameliyatı yaptığım bütün hastalarıma ağrılarının azaldığı veya geçtiği 5. ile 7. günlerde göğüs masajı gösteriyorum. Bunları üç ay boyunca düzenli olarak gösterdiğim şekilde ve sürede her gün belli aralıklar ile yapmalarını istiyorum. Meme masajı konusunda eşlerinizden ameliyatınızın ikinci haftasından itibaren yardım alabilir; size göğüs masajı yapmasını isteyebilirsiniz.

Göğüs masajı, meme ameliyatları ile göğüs küçültme ameliyatı sonrası iyileşmeyi destekleyerek göğüslerinizin güzel şekillenmesine katkıda bulunabilir.

Estetik göğüs küçültme ameliyatı sonrası doktorunuz sizden, Medikal Sutyen veya Sporcu Sütyeni kullanmanızı isteyebilir. Bu sutyenleri doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda takmanız göğüs küçültme ameliyatınızın iyileşme sürecinin iyi geçmesi bakımından önemlidir.

Ben medikal sutyeni, meme ameliyatı olan kadınlara ve göğüs küçültme yaptığım hastalarıma meme küçültme ameliyatı bitiminde göğüs pansumanının üzerine takıyorum ve bunu en az 1 ile 2 ay kullanmalarını istiyorum. Medikal sutyenler, sporcu sütyenlerine göre biraz pahalı olabilir. Ama meme yapısına ve anatomisine uygun olarak tasarlanmış ve insan vücut ergonomisine uyumlu medikal sutyenler meme küçültme ameliyatlarından sonra çok yararlıdır. Medikal sutyenlerin özel örgülü lifleri kol ve beden hareketleri sırasında göğüslerinizi destekler. Meme hareketlerinin istenilen sınırlarda kalmasını sağlayarak ağrınızı hafifletir. Nefes alıp verme ve fiziksel hareketleriniz sırasında medikal sutyenin özel örgülü lifleri göğüslerinize masaj yaparak meme iyileşmesine destekler.

Medikal sutyeni, göğüs büyütme, meme dikleştirme, göğüs toparlama ve göğüs küçültme ameliyatı yaptığım bütün hastalarına ameliyattan hemen sonra işlemin bir hediyesi olarak takıyorum ve en az 1 ay sıkılmazlar ise 2 ile 3 ay boyunca kullanmalarını öneriyorum.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası Duş, Banyo, Havuz ve Deniz

Göğüs pansumanınızın açıldığı 4. gün doktorunuz izin verir ise duş alıp banyo yapabilirisiniz. Meme küçültme estetiği sonrası cilt yarasının tam iyileşip koruyucu özellik kazanması iki haftayı bulur. Meme silikon takılan göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası enfeksiyon riski bakımından denize ve havuza girmemelisiniz. Bu konuda meme küçültme ameliyatınızı yapan doktorun iznini almalısınız. Denize ve havuza girmeye cilt yara iyileşmesinin tamamlanmasından sonra izin verilir. Bu süre yara iyileşme hızına bağlı olarak kişiler arasında farklılık gösterebilir. Deniz ve havuzda yüzme izni yaklaşık iki hafta veya daha fazla zaman alabilir.

Denize ve havuza girmeye başladığınız zaman, göğüs cildinizi 2 ay boyunca güneşin zararlı ışınlarından korumalısınız. Bunun için güneşlenmeye başlamadan en az 15 dakika önce koruyucu faktör içeriği 30' un üzerinde olan bir güneş koruyucu krem kullanabilirsiniz. Güneş Koruyucu Kremi, şu durumlarda tekrarlamanız gerekebilir:

 • Kremi sürdükten sonra 4 saatten uzun zaman geçmiş ve güneşe maruz kalmaya devam ediyorsanız
 • Çok terlemiş iseniz
 • Duş almış iseniz
 • Elbise değiştirmiş iseniz
 • Denize ve havuza girip çıktıktan sonra özelliğini kaybedebileceğinden dolayı yeniden sürmelisiniz.

Göğüs Küçültme Estetiği Sonrası Nasıl Sosyal Aktivitelere Dönme

Göğüs küçültme estetiği ve meme toparlama ameliyatı sonrası sosyal aktivitelere dönme zamanı iyileşme hızı bakımından kişilere göre farklılık gösterebilir.

 • Meme küçültme ameliyatı sonrası 1. Gün temel ihtiyaçlarınız dışında yatağınızda dinlenerek istirahat etmeniz önerilir.
 • Meme küçültme estetiği sonrası ameliyatın 2. Saatinden sonra temel ihtiyaçlarınız için ayağa kalkabilir ve doktorunuz izin verirse 6 saat sonra taburcu olarak evinize gidebilirsiniz. Göğüs küçültme estetiği sonrası 2. Gün hafif yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Göğüs küçültme ameliyatlarından sonraki 2. Gün fazla yorucu olmayan sosyal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Kitap, gazete, dergi okuyabilir, televizyon izleyebilir ve bilgisayar başında zaman geçirebilirsiniz.
 • Göğüs küçültme ameliyatı üçüncü günü yorucu olmayan kısa yürüyüşler yapıp, AVM ve parklarda gezme gibi dış sosyal faaliyetlere başlanabilir.
 • Göğüs küçültme ameliyatlarının 4. Günü pansuman için doktorunuzun ofisine kontrole gidersiniz. Meme küçültme ameliyatının dördüncü günü büyük gündür ve yeni göğüslerinizin şeklini ilk defa çıplak olarak görürüsünüz.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası İşe Ne zaman Başlanabilir?

 • Göğüs küçültme estetiği işleminde ameliyatın 3. Günü aşırı çaba gerektirmeyen ofis işlerine başlanabilir.
 • Meme küçültme estetiği yapılan kadınlar, göğüs küçültme ameliyatının 5. günü fazla yorucu olmayan ve aşırı fiziksel çaba gerektirmeyen ofis işlerine başlayabilirler.
 • Elle ağırlık kaldırma ve beden gücü gerektiren ağır işlere göğüs küçültme ameliyatı sonrası en az 10 gün geçtikten sonra başlamak daha uygun olacaktır. Bu süre kişilerin iyileşme durumlarına göre değişebilir.

Göğüs Küçültme Estetiği Sonrası Fiziksel Aktivitelere Başlama

 • Göğüs küçültme estetiği yapılan kadınlar meme küçültme ameliyatlarının 1. haftasından itibaren uzun yürüyüşler yapabilirler.
 • Göğüs küçültme ameliyatlarının 2. haftasından itibaren tempolu yürüyüş ve koşu yapabilirler. Doktorlarının izniyle denize ve havuza girebilirler.
 • Meme küçültme estetiği ameliyatlarının 3. haftasından itibaren ağır fiziksel güç gerektiren işleri yapabilirler.
 • Meme küçültme ameliyatı olan bayanlar estetik meme küçültme işlemi sonrası ameliyatlarının 4. haftadan itibaren tenis gibi kol hareketinin fazla olduğu sportif oyunlara ve kol gücü gerektiren ağır sporlara başlayabilirler.
 • Estetik göğüs küçültme ameliyatı sonrası 2. aydan itibaren sauna, solaryum ve buhar banyosu yapılabilir.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

 

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
SVG

Adres

Büyükdere Caddesi NO: 24 Hukukçular Sitesi Daire NO: 20 Şişli / İSTANBUL

0532 301 1737