Göğüs Sarkması Nedenleri ve Tedavisi

Image Description
göğüs sarkması

Göğüsler Neden Sarkar?

Göğüs sarkması bir veya birden çok faktörün memeler üzerine etkisi sonucunda ortaya çıkabilir. Göğüsler her kadın için hem estetik yönden hem de emzirme gibi çok özel işlev açısından çok önemlidir. Bu yüzden kadınlar göğüslerine çok önem verirler. Yaşlanma doğal bir süreçtir ve durdurulamaz. Yaşın ilerlemesi ile meme destek dokuları zayıflar ve bozulur bu nedenlerin göğüslerin diriliğini kaybetmesi üzerine olumsuz etkileri olur. Özellikle iri göğüslerde bu etki daha belirgin şekilde gözlenir.

Vücuttaki hormon dalgalanmaları göğüsler için büyüme ve küçülme gibi etkiler gösterir. Bütün bu değişimlerin sonucunda göğüs dokusunda azalma ve meme içindeki boşalma gibi etkiler göğüs sarkması sorununun yaşanmasına yol açar. Bunun dışında her kadın için özel bir durum olan gebelik ve emzirme süreci de göğüslere olumsuz etkiler yapar. Hormonlar, süt kanallarının dolup boşalması göğüs sarkmasının oluşmasına neden olabilir.

Özellikle erken yaşlarda görülen memelerdeki sarkmalar genetik faktörlerin etkisiyle ortaya çıkar. Meme bağ dokularının zayıflığı göğüsleri direkt etkileyen faktörlerdir.

Göğüs Sarkması Üstüne Yerçekimi Etkisi

Memelerin sarkmasında en fazla etki gösteren sebepler arasında yer çekimi vardır.Özellikle çok büyük göğüsler ile iri memeler üzerine yerçekimi etkisi daha belirgin olur. Göğüslerin normalde belli bir ağırlığı olur. Yapı itibarıyla yerçekiminin de etkisiyle göğüsler zamanla aşağıya doğru kayma yapar. Bu sorun ilerleyen yaşlarda daha fazla dikkat çekici hale gelir. Göğüsleri etkileyen bu olumsuz yerçekimi faktörü uygun sütyen kullanımı ile azaltılabilir.

Meme Sarkması Üstüne Aşırı Kilo Alıp Verme Etkisi

Özellikle sık ve aşırı kilo alıp verme vücudun diğer yerlerinde olduğu gibi göğüsler üzerine de olumsuz etkiler yapar. Aşırı kilo almış olan birinde fazla kilolar verildiği zaman, kilolu iken gerilen cilt, kilo verildiğinde kendini toparlayamaz ve eski haline dönemez. Bir balon gibi şişip inen meme derisi ve meme dokusu yapısında geri döndürülemez bozulmalar meydana getirir ve bu durum göğüslerde sarkmaya neden olur.

Bu durum sonucunda göğüs sarkması dediğimiz sorun yaşanır. Sıkça kilo alıp veren kadınların, meme sarkması sorunu ile daha erken yaşlarda karşılaştıkları görülürken bundan kaçma ihtimalleri neredeyse imkansız gibidir.

Göğüs Sarkması Üstüne Yaşlanma Etkisi

Yaşın ilerlemesi vücuttaki hormon dengesinin de değişmesi anlamına gelir. Bu durum göğüs dokusunda azalmaya neden olabileceği için, sarkmaya yol açar. Genç yaşlarda diri duran göğüsler yaşlanma ve yerçekimi etkisiyle aşağıya doğru sarkmaya başlar.

Göğüs Sarkması Üstüne Emzirme Etkisi

Emzirme sürecinde göğüsteki süt kanallarının dolması ve boşalması sürekli tekrar eden bir durumdur. Süt kanallarının dolması sırasında gerilen cilt, kanalların boşalmasıyla eski halini almakta zorlanır. Bu tekrar eden eylem zaman içinde göğüs sarkması sorununun yaşanmasına neden olabilir. Özellikle ileri yaşlardaki annelerde bu sorun daha kolay yaşanır.

Göğüs Sarkması Üstüne Kalıtsal Etkenler

Erken yaşlarda başlayan göğüs sarkmasının en önemli nedeni kalıtsal faktörlerdir. Göğüsleri taşıyan bağ dokularının zayıflığı sarkmanın erken yaşlarda oluşmasına neden olabilir. Memeler kadınlar için hem estetik hem de fonksiyonel açıdan oldukça önemlidir. Fazla kilo alıp verme ya da gebelik dönemi sonrasında meme dokusu deformasyona uğramakta ve sarkmalar meydana gelmektedir.

Günümüz teknolojik imkanları ve bilimsel çalışmaların sağladığı olanaklar ile cerrahi yöntemler ile meme dikleştirme ameliyatları uygulanabilmektedir.

Meme Kaldırma Toparlama Adayı mısınız?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sarkmış memeleri normal konuma getirmek ve gençlik yıllarında olduğu gibi doğal ve güzel görünümüne kavuşturmak için yapılan meme kaldırma ve toparlama işlemidir. Meme dikleştirme Ameliyatları ile sarkık göğüsler kaldırılarak doğal yerine taşınır ve eski diriliğine ve büyüklüğüne kavuşturulur. Sarkmış göğüslerde, meme bezi doku erimesi sonucu oluşan hacim kaybına bağlı meme küçülmesi de varsa silikon meme protezi ile göğüs büyütme estetiği; meme toparlama ile birlikte yapılabilir.

Göğüslerin sarkması kadınların çoğu için endişe verici bir mutsuzluğa sebep olur. Göğüslerin sarkıp normal konumundan aşağı düşmesine neden olan bir çok sebep vardır. Memelerin yapısı; yağ dokusu, süt bezleri ve kanallarından oluşur ve güçlü bir destek çatısı olmadığından çevresel etkenlerden kolay etkilenirler. Yaşlanma doğal bir süreçtir ve durdurulamaz. Göğüsler de yaşlanmanın karşı konulamaz etkisinden nasibine düşen payı alırlar.

Meme dokusu zamanla Yer Çekimi, yaşlanma, sık kilo alıp verme, hamilelik, doğum sonrası bebek emzirme, yanlış sütyen kullanımı gibi nedenlerle doğal diri ve dik görünümlerini yitirirler. Göğüs sarkmasına çoğu zaman meme doku erimesi de eşlik eder ve içleri boş, derisi bol estetik görünüm bakımından kadınları rahatsız eden bir hal alırlar. Göğüs Sarkması sorunundan kurtulmak isteyen kadınlar çeşitli çarelere başvururlar. Bunun da en güzel yolu estetik meme dikleştirme toparlama ameliyatı ile göğüslerin eski konum sıkılığına kavuşturulması işlemdir.

Göğüslerin sarkmasına sebep olan bir çok neden vardır. Meme Sarkması Nedenleri arasında bazıları şunlardır:

 • Hamilelik sırası ve sonrasında hormon etkisi

 • Doğum sonrası bebek emzirme

 • Çok doğum sık ve uzun emzirme dönemleri

 • Sık ve aşırı kilo alıp verme

 • Yaşlanma ile dokuların yapısının bozulması

 • Göğüs dokusunun yumuşak olması

 • Göğüslerin çok büyük olması

 • Yer çekimi etkisi

 • Yanlış sutyen kullanımı

 • Ailevi etkenler

 • Çevresel etkenler ve yaşam düzeni

 • Kişisel etkenler gibi nedenler memelerin erken yaşta sarkmasına sebep olurlar.​​​​

Göğüs Sarkması Nasıl Anlaşılır?

Göğüsleri sarkan kadınların büyük çoğunluğu aslında memelerinde olan değişikliğin farkındadır. Çoğu zaman bize; Memelerim Aşağıya Kaydı, Göğüslerim Düştü, Meme Başım Aşağıya Düştü, Göğüslerin Dolgunluğunu Kaybetti, Melerim Küçüldü, Göğüslerim Eridi, Göğüslerin Sarktı gibi şikayetler ile kendileri başvurular. Siz de aynanın karşına geçip ayakta dururken su basit "kalem testi" ile memelerinizin sarkık olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Göğüs altında memelerinizin göğüs duvarı ile birleştiği yere bir kalem koyun ve bırakın, eğer kalem yere düşmeden orada kalıyorsa meme sarkıklığınız var demektir.

Göğüs Sarkması Nasıl Önlenir?

Sıcak Soğuk Göğüs Duşu

Duş alırken göğüslere kısa aralıklarla sıcak ve soğuk duş aldırılması sarkmanın önlenmesi açısından faydalı olabilir. Sıcak Duş sırasında göğüslerdeki kan dolaşımı artar, Soğuk Duş sırasında cilt daha gergin bir duruma gelir. Bu göğüs sıcak soğuk duş uygulaması düzenli bir alışkanlık haline getirilirse; göğüs cildi ve meme destek dokuları yaşlanma ve yerçekimi karşı daha dirençli olur.

Düzenli Egzersiz Yapma

Her gün tekrarlanan egzersizlerin göğüs sarkmasını önlemede faydası olabilir. Göğüs bölgesindeki bağ dokularının güçlenmesi için bu egzersizler yapılmalıdır. Bu sayede sarkmanın önüne geçebilmek için, egzersizlerin düzenli olarak yapılması da önemlidir.

Doğru Sutyen Kullanma

Doğru sutyen kullanma göğüslerin deforme olmasına engel olabilir. Ayrıca aktiviteler sırasında da sutyen seçimine önem verilmelidir. Özellikle sportif faaliyetlerde özel üretim sporcu sutyeninin kullanılması gerekir. Elastikiyeti yok olmuş sutyenler kullanılmamalıdır. Sutyen göğüslerin yerçekimi ile mücadele edebilmesinin en önemli faktörüdür. Bu yüzden sutyen kullanımından itibaren, sütyen seçimine özen göstermelisiniz.

Göğüs Cildi Bakımı

Göğüs cildi bakımı için önerilen çeşitli yöntemler vardır. Memelerin derisi göğüsleri destekleyen en önemli yapılardır. Bu yüzden hem normal dönmelerde hem de hamilelik sırasında göğüs cildinin bakımlı ve nemli tutulması çatlakları ve cilt bozulmalarını azaltarak memelerin doğal önemli bir desteğinin korunmasına yaralı olur. Göğüslerin toparlanması, doku yenilenmesi, cilt elastikiyetinin sağlanması amacıyla yapılacak olan bakımları uzman bir merkezden ve doktordan öneriler alarak sağlayabilirsiniz.

Sarkmış Göğüsler Nasıl Tedavi Edilir?

Göğüs dikleştirme ameliyatı ile kadınlara her yaşta daha sıkı, dik ve diri güzel memeler yapılabilmektedir. Sarkmış memeler için göğüs kaldırma ve meme dikleştirme ameliyatları, göğüs dikleştirme estetiği ile yapılır.

Göğüs Dikleştirme Meme Kaldırma Ameliyatı

Göğüs dikleştirme ameliyatı meme sarkması için önerilen en etkili tedavi yoludur. Tıpta dilinde mastokpeksi olarak adlandırılan göğüs dikleştirme toparlama estetiği ile memeler beden ölçüsüne uyumlu bir hale getirirken aynı zamanda göğüslerin doğal simetrisi de sağlanır. Bu işlemler kadının beden ölçülerine göre ayarlanır. Eğer varsa göğüslerdeki asimetri tespiti yapılır. Bu değerlendirmede göğüslerdeki sarkıklık oranı belirlenir. Göğüs sarkması değerlendirmesinde göğsün alt çizgisi temel alınır ve meme başının göğüs altı çizginin neresinde olduğu tespit edilir.

Göğüs sarkması sorunu olan kadınların öncelikle ayna karşısında göğüslerini dikkatlice incelemeleri tavsiye edilir. Eğer göğüs uçlarınız meme altı çizgisinin altına inmiş ise göğüs sarkması var demektir ve göğüs dikleştirme ameliyatı ile meme sarkması probleminden kurtulabilirsiniz. Tecrübeli bir estetik cerrahi uzmanı ile görüşerek göğüs sarkması sorunundan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Göğüslerdeki sarkma nedeni memelerin çok büyük olması sonucu yerçekimi etkisi ile meydana geliyorsa o zaman meme dikleştirme estetiğine göğüs küçültme ve dikleştirme işlemi eşlik edecektir. Göğüs küçültme ameliyatının göğüs dikleştirmeden ana farkı; meme küçültme de ameliyata fazla meme doku çıkarılması işleminin de eşlik etmesi söz konusu olmasıdır. Bunun dışında göğüs küçültme ve göğüs dikleştirme ameliyatları benzer operasyon işlemlerini içerir.

Göğüs Dikleştirme Estetiği İçin Doktor Seçimi

Bütün estetik işlemler de olduğu gibi göğüs dikleştirme ameliyatı da sanatsal bir olaydır. Ameliyatın sonuçları doktorun tecrübe ve yeteneğine göre mükemmelden kötüye kadar değişebilir. Bu yüzden meme dikleştirme ameliyatı olmak isteyen kadınların yapmaları gereken en önemli karar iyi bir estetik doktoru bulmak olacaktır. Bunun da en güvenilir ve kolay yolu daha önce aynı ameliyatı olmuş ve yaşamış birinden yardım istemektir.

Eğer böyle birini tanımıyorsanız size önerim ameliyat olayı düşündüğünüz doktorun yaşı göz önünde bulundurulması gereken bir kriter olabilir. Tecrübeli ve iyi bir doktor yeterli hasta potansiyeli varsa kendi kliniğinde çalışmayı tercih eder. Doktorunuzdan daha önce ameliyat ettiği kendi hastalardan örnek meme dikleştirme öncesi ve meme dikleştirme sonrası resimler göstermesini isteyebilirsiniz. Göğüs dikleştirme için doktoru bulup seçtikten ve ameliyat olmaya karar verdikten sonra artık ona güvenmelisiniz ve sizin için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağına inanmalısınız.

Göğüs Dikleştirme Öncesi Fiyat Araştırması

Göğüs dikleştirme fiyatları, estetik meme kaldırma için silikon protez kullanılıp kullanılmamasına göre değişiklik gösterir. Ayrıca göğüs toparlamayı yapan doktora, ameliyatın yapıldığı hastaneye, meme kaldırma işleminin yapıldığı şehre, göğüs dikleştirmede kullanılan silikonların kalitesine, ameliyat sonrası takılan medikal sütyenin kalitesine göre farklılık gösterebilir.

Göğüs dikleştirme olacak kadınların yaptıkları en sık hatalardan biri ameliyatı yapacak doktorun kişisel beceri, bilgi ve tecrübesini dikkate almadan göğüs dikleştirme estetiği ameliyatı fiyatı ile ilgilenmeleridir. Hayatta bir kez yaşanan meme dikleştirme için fiyatından önce ameliyatın sonucu düşünülmelidir.

Göğüs Dikleştirme Estetiği Ücreti ameliyatı yapacak doktoru seçmede önemli bir kriterdir ve en sık hatanın yapıldığı aşamadır. Meme dikleştirme estetiği olacakların yaptıkları en önemli yanlış ameliyatı her doktorun kolayca yapabileceğini düşünmek ve öncelikle ameliyatın fiyatını sorgulamaktır. Öncelikle fiyat kriterine bakmak işin ciddiyetini anlamamaktır.

Estetik ameliyatları maddi yönden değerlendirmek zordur. Çünkü bunlar doktorlara göre değişen, özel bilgi ve beceri gerektiren sanatsal işlemlerdir. Ameliyat olan insan da benzersiz ve eşsiz bir varlıktır. Buradan çıkan sonuç şudur, aynı kişiyi farklı doktorlar ameliyat ettiği zaman sonuçlar farklı olacağı gibi aynı doktorun farklı hastalarının da sonuçları farklı olur.

Göğüs dikleştirme fiyatları konusunda en iyi ücret bilgisi meme dikleştirme adayı muayene edilerek verilebilir. Silikonlu göğüs dikleştirme ile silikon kullanılmadan yapılan meme dikleştirme ücreti arasında, kaliteli bir protezin maliyetinden kaynaklanan 2 ile 3 bin lira arasında değişen fiyat farkları olabilir. Meme dikleştirme ücreti hakkında sizi ameliyat edecek estetik cerrahınız; meme dikleştirme için göğüslerinize silikon gerekli ise yerleştirmeyi düşündüğü silikonun markası, kalitesi ve fiyatı hakkında detaylıca bilgilendirecektir. Ayrıca ameliyat olacağınız hastane ve masrafları, meme dikleştirme ameliyatı sonrası kullanmanız gereken sütyenin fiyatı ve göğüs dikleştirme ücretine dahil olup olmadığı hakkında bilgi verecektir.

Meme dikleştirme Ameliyat Fiyatı konusunda en uygun ücret bilgisini göğüs dikleştirme işleminizi yapacak estetik cerrahınız sizi muayene ederek verebilir. Doktorunuza göğüs dikleştirme hakkında görüşmeniz sırasında; muayene ücreti var mı?, ameliyat sonrası kontroller ücretli mi? vb. aklınıza gelen her şeyi sıkılmadan net ve açıkça anlayacak şekilde sormalısınız. Doktorlar insanları yargılamaz ve suçlamaz; olduğu gibi kabul ederler. Eğer sizi iyi bilgilendirip aydınlatırlarsa karar vermenizi kolaylaştırır ve sizi mutlu etmekten sizin kadar kendi de mutlu olurlar.

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
SVG

Adres

Büyükdere Caddesi NO: 24 Hukukçular Sitesi Daire NO: 20 Şişli / İSTANBUL

0532 301 1737