Göz Kapağı Estetiğine Neden İhtiyaç Duyulur?

Image Description
göz kapağı estetiği

Gözler en önemli organlardan bir tanesidir. Göz kapakları ve göz çevresi ise bu önemli organın korunmasında etkin bir göreve sahiptir. Mutluluk, üzüntü ve gündelik yaşam içerisinde yapılan en ufak mimikler dahi göz çevresinde hareketlere neden olmakta ve göz kapakları açılıp kapanmaktadır. Tüm bu hareketlerin yapılmakta olduğu göz ve çevresi aktif olmakla birlikte, aynı zamanda oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu hassas yapının hareketlere ek olarak gün içerisinde güneş ışığına etkili bir şekilde maruz kaldığını da söyleyebiliriz.

Gözlerin ve göz çevresinin etkilendiği durumlara ek olarak yaşla gelişen bir takım sorunlarda bu problemlere eşlik ettiğinde göz çevresinde ve özellikle göz kapaklarında birtakım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda da göz kapağı estetiğine neden ihtiyaç duyulur sorusu akla gelmektedir. Bu noktada özetle; yukarıda belirtilen tüm etkenlerden kaynaklı oluşan göz kapağı sorunlarında göz estetiğine ihtiyaç duyulur demek mümkündür.

Göz Kapağı Estetiği Neden Gerekli Olur?

35 yaş sonrasında genellikle göz kapaklarında dış etkilere de bağlı olarak sarkmalar, göz altı torbalanmaları ve buna eşlik eden kırışıklıklar oluşmaktadır. Bu görüntü kişinin yorgun ve hatta üzgün gözükmesine bile yol açabilmektedir. Yaşın ilerlemesi sonucunda göz çevresindeki kas dokularında ve cilt altında gevşemelere bağlı olarak sarkmalar meydana gelmektedir. Bu tablodaki basit kırışıklıkların dolu maddeleri ile gidermesi mümkünken, bazı durumlarda doku sarkmalarına ve kırışıklıklara göz kapağı estetiği uygulaması gerekmektedir. Bu operasyonlardaki asıl amaç göz çevresindeki kusurların giderilerek daha genç bir görüntünün elde edilmesidir.

Göz kapağı estetiğine neden ihtiyaç duyulur başlığı içerisinde de açıklandığı gibi göz kapakları yaşlanmanın etkisini en fazla gösterdiği ve dikkat çektiği yerdir. Yapısı gereği hareketli ve hem de çok hassas bir deriye sahip olması nedeni ile dış etkenlerden ve özellikle yaşa bağlı kırışıklıklardan çok çabuk etkilenmektedir. Tüm bu kırışıklıklar ve cilt dokusundaki gevşemeler ise direkt olarak göz kapaklarını etkilemektedir.

Yaşın ilerlemesi ve yüz derisindeki değişiklikler sonucunda alın aşağı doğru ilerlemektedir. Alın derisinin yerçekimi sonucunda aşağı inmesi ile birlikte kaşlar üst göz kapaklarının üzerine düşmektedir. Bunun sonucunda da göz kapakları baskının etkisi ile aşağı doğru kaymaktadır. Göz küresini çevreleyen zar ise; yaşla birlikte gevşeyerek yağ torbalarının yükünü taşıyamamaktadır. Bunun sonucunda da göz altı torbaları meydana gelmektedir. Diğer bir problem ise kazayağıdır. Bu tablo ise göz kenarlarında ortaya çıkmaktadır. Yani tüm bu problemler yüzün bütün olarak değerlendirilmesi aşamasında gözkapağı estetiğinde ihtiyaç duyulması gereken zeminleri hazırlamaktadır diyebiliriz.

Özetle ifade etmek gerekirse; gözkapağı estetiği hem psikolojik hem de estetik açıdan kişilerin kendilerini daha mutlu hissetmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle alt ve üst göz kapaklarındaki fazla kas ve derilerin çıkarılması sonucunda göz çevresinde gerginliğe ve daha dolgun bir görünüşe sahip olunmasında etkilidir. Bu operasyonlar genellikle 35 yaş sonrasında tercih edilmektedir. Cerrahi riskleri ise oldukça azdır. Bununla birlikte estetik operasyon sonuçları ise başarılı sonuçlar vermektedir. Pek çok hasta bu estetik operasyon sonrasında yüz ve bakış ifadesinde belirgin bir değişiklik yaşamaktadır.

Göz kapağı estetiği yapacak olan kişilerin kaslarının pozisyonları ameliyat öncesinde çok iyi değerlendirilmelidir. Kaş düşüklüğü gibi bulgularında göz kapağı estetiği esnasında giderilmesi gerekebilmektedir. Kaç düşüklüğü giderilmeden yapılmakta olan tüm göz kapağı estetiklerinde ameliyatlardan sonra kaşlar daha fazla düşmektedir. Bu durum sonucunda da iyi bir estetik sonuç almak mümkün olmamaktadır. Ayrıca bazı hastalarda gözkapağı estetiğine ihtiyaç bile duyulmadan yalnızca kaş kaldırma operasyonu ile göz çevresindeki gerginlik yakalanabilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Neleri Kapsar?

Göz kapağı estetiğine neden ihtiyaç duyulur sorusu içerisinde belirtilen tüm yaşa bağlı problemler ve olası sorunlar kapak estetiğine dahildir. Kapak estetiğinde yalnızca tek bir nokta düzeltilmemekte, göz çevresinde oluşan tüm yıpranmalar ve estetik problemlerin giderilmesi amaçlanmaktadır. Bunun sonucunda yapılan estetik operasyonlar ile daha canlı ve taze bakışlar elde edilmektedir.

Göz kapağı düşüklükleri, kaz ayakları, kaş düşüklükleri, göz altı torbaları, yanak ve göz altı arasına çökme gibi şikayetler göz estetiğine başvurulmasını gerektiren hususlar olması nedeni ile özellikle köz kapağı estetiklerinde bu tip sorunlar da hafifletilmektedir. Ayrıca belirtilen tüm bu işlemler yalnızca estetik bir bakış için değil sağlık açısından da oldukça önemlidir. Özellikle göz kapaklarındaki sarkmalar ve gözaltı torbaları görme açısındaki daralmalara hatta görme bozukluklarına neden olabilmektedir. Bu tip görme sorunlarında ise baş ağrılarına yol açmaktadır. Bu nedenle göz kapaklarında yaşlanmaya bağlı olarak gevşeklik oluşan ve yağ uzantısının kaynaklandığı sarkmalarda deri deformasyonlarının giderilmesi için gözkapağı estetiği yaptırılmalıdır.

Özetle göz kapağı ameliyatlarına bir bütün olarak yaklaşmak gerekmektedir. Çünkü yaşlanmanın etkileri bir bütün olarak kendini göstermektedir. Bu nedenle göz kapakları başka bölgelerinde sorunlarını üzerinde taşımaktadırlar. Bu kapsamda diğer problemler de belirlenerek düzeltilmesi gerekmektedir. Bu durum sonucunda da yüzde belirgin bir değişim söz konusu olmaktadır.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
SVG

Adres

Büyükdere Caddesi NO: 24 Hukukçular Sitesi Daire NO: 20 Şişli / İSTANBUL

0532 301 1737