Karın Germe Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Image Description
karın germe ameliyatı

Hamilelik, aşırı kilo alıp verme, yaşlanma ve daha pek çok etkene bağlı olarak karın alt ve orta bölümünde deri gevşemeleri, yağ birikimi, hamilelik ve kiloya bağlı çatlaklar ile izler görülebilmektedir. Karın ameliyatları ile gevşemiş olan ve aşırı yağlanmış olan deri tamamen çıkarılmaktadır. Bu operasyona “Karın Germe (Abdominoplasty) Ameliyatı” denilmektedir.

Genellikle her hamilelikte karında deformasyonlar görülür. Bu deformasyonlar göbek estetiğinin bozulmasına yol açmaktadır. Daha sonraki ve kilo alımının olduğu hamileliklerde ise karın bölgesindeki deformasyonların oranı artmaktadır. Karın derisinde boşalmalar ve çatlaklıklara eşlik eden sarkmalar meydana gelmektedir.

Karın duvarındaki bağ dokuları gevşeyerek öne doğru çıkık bir hal almakta ve şişkin bir görünüme sahip olmaktadır. Bu noktada tercih edilen karın germe ameliyatları özellikle hamilelik sonrasında oluşan deformasyonların giderilmesi açısından en etkili yöntemdir. Ancak bu ameliyatta kullanılan yöntemler ve teknikler birbirinden farklılık göstermektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde Karın Germe Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir konu başlığı içerisinde yer alan durumlar hekim ve hasta ilişkisi kurularak yöntem planlanmaktadır.

Karın Germe Ameliyatları (Abdominoplasty)

Karın germe ameliyatları karın bölgesindeki sarkan ve gevşeyen derinin alınmasını, çatlakların giderilmesini, fazla yağların alınarak karın duvarının gergin bir hal alması amacı ile yapılmaktadır. Yukarıda da bahsedildiği gibi kilo alma ve hamilelik faktörleri ile meydana gelen karın deformasyonlarının neredeyse tümü bu operasyon sonucunda başarılı bir şekilde giderilmektedir.

Bu operasyonlar 18 yaşını doldurmuş tüm kişiler tarafından tercih edilebilir. Ancak karın germe ameliyatına uygun olup olunmadığı hekim tarafından belirlenmektedir. Özellikle aşırı obez olmayanlar, tüm egzersizlere rağmen karın bölgesindeki yağları eritemeyenler, kilo alıp vermeye bağlı olarak karında çatlak ve gevşeme sorunu olanlar, hamilelik sonucunda karın bölgesinde sarkma meydana gelenler bu ameliyata başvurabilirler.

Vücudu ideal estetik görüntüye sahip olmasına rağmen yalnızca karın bölgesinde yağlanma ve kilo problemi olanlar ve operasyon sonrasında kısa bir süre içerisinde hamilelik düşünmeyenler tarafından da rahatlıkla başvurulabilecek bir ameliyattır. Ancak ameliyatın çeşitleri ve uygulanacak yöntemler yukarıda belirtilen şikayetlere ve deformasyonlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle Karın Germe Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir konu başlığı detaylı bir şekilde konu başlığı altında açıklanmaktadır.

Karın Germe (Abdominoplasty) Ameliyatında Kullanılan Yöntemler

Karın germe ameliyatlarının planlanmasının yapılmasının asıl amacı hangi yöntemin kullanılıp kullanılmayacağıdır. Bu nedenle Karın Germe Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir konu başlığı ameliyat öncesinde başarı oranı açısından oldukça önemlidir.

Karın germe ameliyatının planlanmasında; yağlanma oranı, cildin sarma seviyesi, gevşeme boyutları, kilo ve karın bölgesindeki yağlanma şekli ile diğer bölgelerdeki yağlanma sorunları incelenmektedir. Bu hususlar göz önünde bulundurularak ameliyatın türü belirlenmekte ve daha gergin bir karın için işlemler başlatılmaktadır. Ayrıca karın bölgesi dışında yaşanılan estetik sorunlar ve kilo problemleri için de farklı tedavi yöntemleri de kullanılabilmektedir.

Karın germe ameliyatlarında kullanılan iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bu ameliyat yöntemleri “Mini Karın Germe ve Tam Karın Germe” ameliyatlarıdır. Bu yöntemlerin belirlenirken deformasyonların boyutu ve bulundukları bölgeler dikkate alınmaktadır.

Mini Karın Germe Ameliyatı

Karın bölgesindeki deformasyonların ve şikayeti oluşturan sorunların olduğu bölge göbek deliği altında ise “Mini Karın Germe Ameliyatı” tercih edilmektedir. Göbek deliği altındaki sarkmalar, çatlaklar, gevşemeler ve kasların gevşemesi durumu bu operasyon ile rahatlıkla giderilmektedir. Ayrıca karın kaslarında gevşeme ve ayrılma yoksa başarılı bir sonuç vermektedir.

Mini karın germe ameliyatları ortalama 1.5 – 2 saat süren bir operasyondur. Bu yönteminde göbek deliği etkilenmemektedir. Göbek deliğinin altındaki çatlaklar, sarkmaya ve gevşemeye neden olan yağ ile birlikte deri çıkartılarak alınmaktadır. Daha sonrasında eğer kaslarda gevşeme varsa ve bu gevşeme ortadan kaldırılarak daha gergin bir karın elde edilmektedir.

Tam Karın Germe Ameliyatı

Tam karın germe ameliyatı yukarıda bahsedilen operasyondan tekniğinden biraz daha farklıdır. Tam karın germe ameliyatlarındaki sorunlar genellikle göbek deliği üstünde yer alan kasların birbirinden uzaklaşmasına bağlı olan gelişmektedir. Bu nedenle bu kasların birbirine yaklaştırılması ameliyatın temel amacıdır.

Ameliyat genel anestezi eşliğinde ortalama 3 – 4 saat süren bir işlemdir. Ameliyat esnasında göbek deliğinin üst kısmı ile kasık bölgesine dikey ya da deformasyonun boyutuna bağlı olarak yatay kesiler atılarak gerçekleştirilmektedir. Bu kesiler sonrasında atılan kesiler doğrultusunda göbek deliğinin üzerinde ve altındaki bölgelerdeki gevşemeler, çatlaklar, fazla yağ ve cilt dokusundaki sarkmalar alınarak gerdirilmektedir. Bu gerdirme işlemi sonrasında daha sıkı bir karın ortaya çıkmaktadır. Karın kaslarının sıkılaşmasına yönelik bu operasyon sonucunda da daha estetik ve vücut yapısına uygun bir gergin karın elde edilmektedir.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
SVG

Adres

Büyükdere Caddesi NO: 24 Hukukçular Sitesi Daire NO: 20 Şişli / İSTANBUL

0532 301 1737