Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Image Description
karın germe ameliyatı

Özellikle kadınların karın bölgesinde estetik açıdan hoşuna gitmeyen fazla yağ dokusu, sarkma ve çatlaklara kesin çözüm olarak, karın germe ameliyatı uygulanmaktadır. Ancak her ne kadar kalıcı ve başarılı sonuçları olsa da, istenilen görünüme kavuşmak için bir ameliyata girecek olmak, kişilerin kafasında soru işaretlerine neden olmaktadır. Özellikle karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci, operasyonu geçirecek kişiler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Herkes kusursuz, düz ve çekici bir karına sahip olmak istemektedir. Bazı kişiler diyet ve egzersiz programları ile bu görünüme kavuşmayı başarıyor olsa da, bu durum herkes için geçerli olmamaktadır. Karın bölgesindeki kaslar, aşırı ve sık kilo alıp vermek, yaşın ilerlemesi, gebelik, gibi nedenlerden dolayı deformasyona uğramaktadır. Bu durum kişinin gündelik hayatını, özgüvenini, giyim seçimini ve psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu noktada devreye giren çözüm yollarından biri de karın germe operasyonlarıdır. Her yaş grubundan, kadın ve erkeklere uygulanabilen karın germe ameliyatı, bölgede biriken yağ, sarkma, bombeli görünüm, sarkmaların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Operasyon sırasında gevşeyen kaslar gergin hale getirilmektedir. Bu işlemin yanı sıra fazla yağ dokusunun bölgeden alınması, çatlamış dokunun tedavisi ve sarkmış dokunun düzleştirilmesi ile genç ve ideal görünüm yakalanmaktadır. Karın germe operasyonu sonrası iyileşme süreci atlatıldıktan sonra, hasta ideal karın görünümü ile operasyon öncesi sorunlarından kurtulmuş oluyor.

Karın Germe Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Karın germe ameliyatı yaptırmak isteyen herkese uygulanabilmektedir. Ancak yine de operasyon öncesinde doktor değerlendirmesi gerekmektedir. Kronik rahatsızlıkları olan kişilerde bu operasyon doktor kararı ile gerçekleştirilmektedir. Örneğin şeker hastası kişilerde karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci uzayabilmektedir. Bu nedenle, alanında uzman, yetkili cerrahlar tarafından uygulanması gereken önemli bir operasyondur.

 • Doğumdan sonra karın bölgesinde şişlik kalan kişiler
 • Zayıflama yöntemleri, spor ve diyetten fayda göremeyen kişiler
 • Obezite rahatsızlığı dışında kilo sorunu olanlar
 • Hamilelik sonrası çatlak ve sarkma sorunu yaşayanlar
 • Kilo verme sonrası karında sarkma ve çatlak şikayeti yaşayanlar
 • İdeal kiloda ve vücut ölçülerinde olmasına rağmen karın bölgesinde yağlanma sorunu yaşayanlar
 • Ameliyata uygun sağlık düzeyinde olanlar
 • Operasyon sonrası kısa süre içerisinde hamile kalmayı düşünmeyenler

Karın germe operasyonu kararı kişinin tek başına verebileceği bir karar değildir. Bu operasyonu yaptırmak isteyen kişi, doktoru tarafından sağlık testlerinden geçirilecek ve karın bölgesindeki sorun değerlendirilecektir. Ancak bu değerlendirme sonucu doktor ile birlikte bu operasyonun kararı alınabilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci ve ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonları önlemek için operasyon öncesinde yapılması gerekenler bulunmaktadır.

 • Ameliyat tarihine karar verileceği zaman kişinin adet dönemi göz önünde bulundurulmalıdır. Adet döneminde ameliyat yapılmamaktadır.
 • Operasyon geçirecek kişi sigara kullanıyorsa, ameliyat öncesi ve sonrası 3’er haftalık dönemde sigara kullanmamalıdır. Sigara kan dolaşımını yavaşlatan olumsuz bir etkiye sahiptir ve bu durum karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci açısından olumsuz kabul edilmektedir.
 • Kişi daha önce bir karın operasyonu geçirdiyse, bu durumu cerrahına belirtmeli ve operasyon kararı bu duruma göre alınmalıdır.
 • Operasyon öncesinde karın bölgesindeki cilt yapısı değerlendirilmelidir. Gerekirse kişiden kilo vermesi istenmekte ve operasyon daha sonra gerçekleştirilmektedir.
 • Operasyon geçirecek olan kişi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa, operasyondan iki hafta önce bu ilaçlar kesilmelidir. Ancak bu ilaçların kullanımı hayati önem taşıyorsa, operasyon süreci ve operasyonun gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği bir daha gözden geçirilmelidir. Bu durum tüm ilaçlar için de önem arz etmektedir. Sürekli kullanılması gereken ilaçlar varsa, doktora operasyondan önce belirtilmesi gerekmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci sırasında hastanın, günlük, haftalık ve aylık olarak uzak durması ve uygulaması gereken durumlar bulunmaktadır. Ameliyatın gerçekleştirilmesinden sonra hasta bir gün hastanede yatmakta ve ertesi gün taburcu edilmektedir. Ameliyattan 1 saat sonra uyanan hastanın direnleri ise ertesi gün çıkartılmaktadır.

Karın germe ameliyatı sonrasında iyileşme süreci hemen başlamaktadır. Kişi eve döndükten sonra gündelik hayatına yavaş yavaş başlayabilmektedir. Ancak özellikle ilk bir hafta karnı zorlayacak hareketlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınmalıdır. Yine ilk 1 hafta boyunca hasta enfeksiyonlara karşı hijyene dikkat etmeli ve doktorun önerdiği antibiyotikleri aksatmadan almalıdır. Ameliyat sonrası ilk hafta operasyon bölgesinde hafif ağrı meydana gelebilir, bu durum için ağrı kesici kullanılmakta ancak ağrılar 4-7 gün arasında geçmektedir. Bunun dışında yaşanacak şiddetli ve geçmeyen ağrılar olması durumunda doktora danışılmalıdır. İlk hafta dik yatılmamalı ve ilk 4 gün banyo yapılmamalıdır.

Ameliyattan hemen sonra bölge bandajlarla kapatılmaktadır. Bandajlar iyileşme sürecine göre alınır. Bandajlardan sonra ise hasta 6 hafta boyunca özel korse kullanmak durumundadır.

Ameliyattan 10 gün sonra cerrah dikişleri kontrol edecek ve alacaktır.

Mini karın germe ameliyatlarında kişi 5 gün sonra iş hayatına geri dönmektedir. Ancak tam germe ameliyatlarında dinlenme süreci 2 hafta olarak belirtilmektedir.

Ameliyat sonrası 3 ay boyunca hastanın spor yapması önerilmemektedir. Özellikle ağır sporlardan kesinlikle kaçınmalıdır.

Karın operasyon sonrası ideal şeklini 6 sonra alacak ve ameliyat nedenli şişlikler kaybolacaktır.

Ancak dikiş izlerinin tamamen kaybolması 1 sene zaman almaktadır. Bu durum hastayı rahatsız edecek boyutta değildir ve operasyon, dikiş izinin iç çamaşırı ile kamufle edilebileceği şekilde uygulanmaktadır. Dikiş izlerinin kaybolması ile birlikte tüm iyileşme süreci tamamlanmış olacaktır.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
SVG

Adres

Büyükdere Caddesi NO: 24 Hukukçular Sitesi Daire NO: 20 Şişli / İSTANBUL

0532 301 1737