Tıkalı Burun Açma Ameliyatları

Image Description
tıkalı burun ameliyatı

Tıkanık Burun Nasıl Açılır?

Tıkalı burun nedeni her ne olursa olsun, eğer burnunuzda şekil bozukluğu da varsa; Burun Tıkanıklığı Açma Ameliyatları olan septoplasti ve konkaplasti ameliyatlarını burun estetiği ameliyatı ile birlikte olmanız en iyisidir. Böylece hem daha iyi bir burun görünümü kazanırsınız hem de burun tıkanıklığının daha iyi açılması ile rahat bir burun solunumu elde edersiniz.

Burun kemik ve kırkırdak yapıları travmalar nedeyile kırılıp kısmen veya tamamen burun solunum yollarını tıkayabilir. Böyle durumlarda burun tıkanıklığını açma için burun yapısını da düzeltmek gerekir. Burun estetiği, tıkalı burunları açmak için en iyi yöntemlerden birisidir. Rinoplasti de denen estetik burun ameliyatı çoğu zaman septoplasti ve konkaplasti müdahaleleri de birlikte yapılır.

Tıkalı Burun sorununa sebep olan eğri burun kıkırdağı, yedeği olmayan ve burnunuzun şeklini düzeltmek için kullanılan çok değerli bir dokudur. Bu yüzden, burun solunum problemi olan herkesin, estetik burun ameliyatı olma düşüncesi de varsa; tıkanık burun problemi için solunum ameliyatı olmadan önce bir estetik cerrahi uzmanın görüşüne başvurmaları kendilerinin yararına olacaktır.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı bir çok etkene bağlı olarak oluşabilir ve burundan rahat nefes almayı zorlaştırabilir. Hatta bazen burun solunumu imkansız hale gelebilir. Burun Tıkanıklığı:

  • Burunda doğuştan meydana gelen anatomik yapı bozuklukları

  • Sonradan kaza, düşme, darp gibi travmalar sonucunda oluşan burun eğrilikleri

  • Eksik ve yetersiz burun ameliyatları sonucu burnun çökmesi, daralması

  • Enfeksiyon ve alerjik sebeplerle burun etlerinin şişmesi (konka hipertrofisi)

  • Burun orta bölmesi kıkırdak eğriliği (septum deviasyonu), gibi sebeplerin biri veya bir çoğu ile oluşabilir.

Burun yüzde çıkıntılı bir organ olduğu ve sık travmalara maruz kaldığı için; burun bozuklukları ve eğrilikleri sık görülmektedir. Bundan dolayı da burun estetiği ve burun ameliyatları İstanbul' da en çok talep edilen estetik ameliyatlar arasındadır. Burun yapısal olarak özellikle Karadeniz Bölgesinde karakteristik bir hal almıştır.

BURUN ESTETİĞİ, ameliyatı olan adaya ve operasyonu yapan doktora has bir müdahaledir. Burun estetiği ameliyatında akılda bulundurulması gereken konulardan biri de; burnun bir solunum organı olduğudur. Günümüzde Estetik Cerrahlar, burun estetiği operasyonlarında sadece burundaki görünümü ilgilendiren eğrilik ve yapısal bozuklukları düzeltmekle yetinmeden burun tıkanıklığı neden olan sorunları da tedavi etmektedir.

Estetik Burun Ameliyatı İçin Doktor Seçimi

İster estetik burun ameliyatı olsun, ister burun tıkanıklığı için solunum müdahalesi olsun kendinizi emanet edeceğiniz doktorunuzu seçerken yeterli zamanı ayırmalısınız. Bir kez giydiğiniz bir elbiseyi alırken bile kaç mağaza dolaştığınızı düşünün! Hayatınızda bir kez olacağınız ve yüzünüzün ortasında yaşam boyu size eşlik edecek olan burun ameliyatı için gereken özeni gösterdiğinizden emin olmalısınız.

Günümüzün teknolojik imkanları bilgiye ve kişilere ulaşımı kolaylaştırmıştır. Ama bu bilgi kirliği ortamında güvenilirliği ve gerçekliği tartışılır. Burun ameliyatı için en iyi bilgi kaynağı, daha önce burun estetiği ve solunum müdahalesi olmuş bir yakından bilgi istemektir. Bildiğiniz ve tanıdığınız sağlık çalışanları da size bu konuda yardımcı olabilir.

Ameliyatınızı yapacak doktor ile görüşürken sıkılmadan daha önce kaç tane benzer burun ameliyatı yaptığını, ikinci revizyon burun ameliyatı ihtimalini sormalısınız. Eğer burun estetiği de olmayı düşünüyorsanız; ameliyat sonucu hakkında fikir edinmeniz için bilgisayar ortamında sanal burun tasarımı isteyin. Daha önce olmuş burun estetikleri ile burun tasarımı sonuçlarının ne kadar benzer olduğuna bakın. Görüşme sırasında doktorunuzun gözlerinin içine bakın ve konuşmalarını büyük bir dikkatle dinleyin.

Bütün bu bilgiler ışığında, bir kaç doktor ile görüştükten sonra kendinize en az iki tam gün zaman ayırın. İyice düşündükten sonra hakkınızda en hayırlısının olmasını dileyin ve kararınız verin. En doğru karar sizi en iyi sonuca ulaştırır. Ama bundan tam emin olunamaz ve her zaman belirsizlik olacaktır.

Burun Tıkanıklığı Açma Ameliyatları

Tıkalı Burun AÇMA için yapılan ameliyatlar rinoplasti, septoplasti ve konkaplasti operasyonlarıdır. Septoplasti burun kıkırdağındaki eğrilikleri düzeltmek için yapılır. Konkaplasti ise burun etlerindeki şişliklerin düzeltilmesi için yapılır. Rinoplasti ise burun yapısı bozulmuş eğrilikleri, çökmeleri, yamuklukları, kırıkları düzeltmek ve burnu yeniden şekillendirmek için yapılır.

Travma nedeni ile parçalanmış, burun çatısı ve septumu çok bozulmuş bir burnun, burun estetiği ile şeklini düzeltmeden burun tıkanıklığını açmak ve solunumunu rahatlatmak mümkün değildir. Bundan dolayı Burun Estetiği olan RİNOPLASTİ, burun solunum müdahaleleri olan septoplasti ve konkaplasti ameliyatları ile çoğu zaman kombine edilen bir operasyondur.

İdeal Burun Estetiği Ameliyatı

İdeal burun estetiği ameliyatı; yüze yakışan bir doğallık ile uyum gösteren, ameliyat olduğu anlaşılmayan ve rahat nefes alınabilen sonuçlar elde etmeyi amaçlar. Bu yüzden burun tıkanıklığı için solunum müdahalesi yapan doktorun, bir problem olduğu zaman bu sorunu düzeltebilecek bilgi, beceri ve tecrübeye sahip olması gerekir. Benzer şekilde Burun Estetiği yapan doktorun da burun solunum problemini düzeltebilmesi gerekir.

Burun tıkanıklığı nedeniyle oluşan solunum problemlerini düzeltmek, burun şeklini düzeltme operasyonu olan estetik burun ameliyatına göre çok daha kolaydır. Biz Estetik Cerrahlar, burnu küçülttüğümüz burun estetiği ameliyatlarında septoplasti ve gerekirse konkaplasti ameliyatlarını da operasyona dahil ederiz. Böylece "bir taş ile iki kuş vurma" deyiminde olduğu gibi hem iyi bir burun ve yüz görünümü elde edilir; hem de rahat burun solunumu sağlanır.

Kırılmış ve belirgin şekilde bozulmuş burunların büyük çoğunluğunun solunumu da bozulur. Bu tür burunların solunumunu en iyi biçimde düzeltebilmek için Burun estetiği de Burun solunum ameliyatları olan septoplasti ve konkaplasti ameliyatlari rinoplasti ile birlikte rahatlıkla yapılabilir. Burun Estetiği Ameliyatı ile birlikte burun deliklerinizi tıkayarak burundan nefes almanızı engelleyen ve zorlaştıran kıkırdak ve kemik eğrilikleri, burun etleri problemleri de düzeltilebilir. Aslında burun solunum problemi olanların görünümlerini de iyileştirmek istiyorlarsa; bu üç burun ameliyatı olan septoplasti, konkaplasti ve rinoplasti operasyonlarını birlikte olmaları mümkündür. Böylece burun solunumunu tıkayan kıkırdaklar burnun şeklini düzeltmekte kullanılabilir.

Burun Düzeltme (Revizyon) Ameliyatı

Şundan hiç endişe etmedim ve hastalarım ile her zaman bunu açık yüreklilik ile samimi bir şekilde paylaştım. "Herkes, her ameliyatında en iyi sonucu elde etmek ister". Bütün doktorlar her ameliyatında mükemmel sonuçlar arzular. Tüm hastaların da kendisi için en iyisini istediğinden kimsenin şüphesi yoktur.

Burun ameliyatı veya burun estetiği sonucu herhangi bir sorun oluşursa ikinci bir burun düzeltme ameliyatı ile bu problem tedavi edilebilir. Burun düzeltme ameliyatı ilk ameliyattan en az 6 ay sonra yapılır. Benim bu konuda tercihim en az 1 yıl geçtikten sonra estetik burun düzeltme ameliyatının yapılması yönündedir. Bazen ilk burun ameliyatından sonra 2 yıl iyileşmeyi ve burnun tam şekillenmesini beklediğim oluyor.

Meslek hayatım boyunca yaptığım 4.500 den fazla burun ameliyatının yaklaşık üçte biri, burun düzeltme ameliyatı operasyonlarından (burun revizyonu) oluşmaktaydı. İlk ameliyatını kendim yaptığım burun estetiği operasyonlarının yüzde beşinde solunum ve görünüm yönünden iyileşme ve darbelere bağlı revizyon gerçekleştirdim.

İlk Burun Ameliyatlarını başka meslektaşlarımın yaptığı, İkinci Burun Operasyonu olan Revizyon Burun Estetiğini benim yaptığım müdahalelerin büyük çoğunluğu; burun tıkanıklığı nedeniyle gereksiz ve fazla doku çıkarılmasına bağlı; burun çökmesi, burun ucu düşüklüğü, burun kemik ve kıkırdak eğriliği gibi burun bozulmalarından oluşuyordu. Bir kısmı da yetersiz ve eksik burun estetiği ameliyatı sonucu oluşan burun darlıkları, burun içi yapışıklıkları ve burun yamuklukları nedeniyle burun tıkanıklığı problemlerinden meydana geliyordu.

Yeterli ve Doğru Burun Solunumu

Burun solunumu, iyi dinlenme ve yaşam kalitesi açısından önemlidir. Soluduğumuz hava burundan geçerken temizlenir, ısınır ve nemlenir. Doğru ve yeterli burun sonlumu yapanlarda üst solunum yolu hastalıkları daha az görülür.

Burun solunumu dinlenmek ve gece uykusu için önemlidir. Burun solunum problemi nedeniyle rahat uyuyamayanlar sabah güne yorgun başlarlar. Gün içinde sinirli ve unutkan olabilirler. Bu da yaşantınyı olumsuz etkileyebilir.

Burun solunumu ağız solunumuna göre daha zordur, çaba ve eğitim gerektirir. Bir işi kolay yoldan yapmak varken zoru seçmek kişinin işine gelmeyebilir. Burun kemik ve kıkırdak eğriliği (septum deviasyonu) ve kabarık ve büyük burun etleri (konka hipetrofisi) nedeniyle ağız solunumunu alışkan edinmiş kişilerin, bu sorunları çözümlendikten sonra bile doğru burun solunumu öğrenmeleri zaman alır.

Burun solunum yollarındaki problemler düzeltildikten sonra, ağız solunumunu göre dirençli olan burun solunumunu öğrenmek eğitim gerektirir. Kolay ağız solunumunu alışmış kişinin, dinlenme ve sağlıklı bir yaşam için önemli olan burun solunumunu öğrenmesi için çabaya ve zamana ihtiyacı olacaktır.

Tıkalı Burun Açma Ameliyatı Fiyatları

Yalnız burun tıkanıklığı tedavisi ile burun estetiği ameliyatı ile birlikte bu sorunun çözümlenmesi fiyatları farklıdır. Daha önce olunan burun ameliyatları da ücretleri etkilemektedir. Bütün ameliyatlar kişiye özeldir. Burun ameliyatı ücretleri de kişiye, doktora ve hastaneye göre farklılık gösterebilir. Muayene ederek tam fiyat verilebilmektedir.

Eğer muayene gelemeyecek kadar uzak veya yoğun iseniz; daha önce burun ameliyatı olduysanız belirterek ve burnunuzdan şikayetlerinizi açıklayarak aşağıdaki bağlantıyla burun resimlerinizi bize gönderebilirsiniz.


Siz de Burun Estetiği Olmak İstiyorsanız

Bu  0532 301 17 37  numaraya tıklayıp WhatsApp üzerinden bize burun resimlerinizi her iki yandan ve önden göndererek nasıl bir burun ve yüz görüntünüz olabileceğini görebilirsiniz.


Biz de burun tasarımlarınızı yaparak ameliyat sonu burnunuzun ve yüz görüntünüzün nasıl olabileceğini gösteren burun resimlerinizi size geri gönderelim. Böylece burun ameliyatı olmadan seçme ve vazgeçme şansınız olsun.

Kararınızın hayatınıza güzellikler katması dileğiyle...

Op. Dr. İSMAİL BAYRAM

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
SVG

Adres

Büyükdere Caddesi NO: 24 Hukukçular Sitesi Daire NO: 20 Şişli / İSTANBUL

0532 301 1737